Kiedy należy udać się do psychologa-psychoterapeuty?

Zapraszamy do zapoznania się z kolejnym wywiadem przeprowadzonym przez Dolnośląskie Centrum Psychoterapii z psychoterapeutą poznawczo-behawioralny Arturem Pobłockim.

DCP: Dlaczego akurat psychoterapia?

Artur Pobłocki: Psychoterapia to nie tylko praktyka, ale też ogromny zasób wiedzy i zestaw umiejętności, które stanowią uzupełnienie warsztatu psychologa. Urok pracy psychoterapeuty w mojej ocenie polega na tym, że od początku pracy z pacjentem w naszą relację jest wbudowane to pozytywne przesłanie poszukiwania drogi do poprawy - często do uporania się z określonymi zaburzeniami, ale czasem też do znalezienia korzystnych rozwiązań problemów, z jakimi ktoś się boryka lub poprawy relacji z innymi ludźmi, ratowania związku. Każdy pacjent przychodzi ze swoją wyjątkową historią i to szczególnie lubię w tej pracy, że współpracując, możemy osiągać realne - niekiedy zaskakujące - rezultaty.

DCP: Po czym poznać, że dana osoba potrzebuje terapii? Kiedy należy udać się do psychologa-psychoterapeuty?

Artur Pobłocki: Najłatwiej powiedzieć, że wskazaniem do podjęcia terapii jest diagnoza, ale nie każdy otrzyma rozpoznanie kliniczne z zaleceniem udania się do psychoterapeuty. Jeżeli ktoś ma diagnozę zaburzenia psychicznego, to moim zdaniem powinien skorzystać z wizyty u psychoterapeuty - choćby w celu konsultacji, omówienia reakcji na diagnozę, jakiejś formy edukacji na temat danego zaburzenia. Coraz częściej widzimy w gabinetach psychoterapeutycznych osoby, które chcą uniknąć stosowania farmakoterapii, a dowiedziały się z internetu lub od znajomych, że psychoterapia może być skuteczna w leczeniu określonych zaburzeń. Kolejną grupę stanowią osoby, które potrzebują wsparcia z powodu wydarzeń życiowych, mają poczucie, że coś hamuje ich rozwój - powodów zgłoszenia się na terapię może być wiele. Trzeba pamiętać, że wizyta u psychoterapeuty może mieć charakter konsultacji i nie musi oznaczać zobowiązania do podjęcia terapii.

DCP: Z jakimi największymi mitami lub obawami dotyczącymi terapii spotyka się Pan na co dzień, zwłaszcza podczas konsultacji seksuologicznych?

Artur Pobłocki: Mitów albo błędnych poglądów na temat psychoterapii jest wiele i mam wrażenie, że mają one charakter globalny. Dla mnie szczególnie dokuczliwe jest błędne przekonanie, że psychoterapia trwa w nieskończoność. Skutkuje to tym, że pacjenci po uzyskaniu niewielkiej poprawy po 1-2 sesjach rezygnują z terapii, przez co często odbierają sobie szansę na uzyskanie trwałej zmiany. Pokrewnym mitem jest oczekiwanie szybkiej porady, co pacjent ma zrobić - jakby terapeuta miał przygotować listę poleceń, które pacjent wykona i jego życie się poprawi. Takie wyobrażenie powoduje, że proces terapii staje się pasywny ze strony pacjenta, natomiast terapeutę stawia w kłopotliwej roli mędrcy. Co do konsultacji seksuologicznych, sprawy wyglądają podobnie, szczególnie na początku spotkania, kiedy pacjenci czasem mają trudność w mówieniu o swoim życiu seksualnym. To tylko pokazuje, jak ważne są dla nas te kwestie, jak intymne, a jednocześnie jak silnym tabu są objęte. Staram się pacjentom stworzyć atmosferę otwartości i wzajemnego zaufania, nie oceniam, aby mogli swobodnie wyrażać swoje opinie - wówczas łatwiej obalać stereotypy posługując się rzetelnymi informacjami.

 

---------------------------

Artur Pobłocki - Specjalista psycholog kliniczny, certyfikowany psychoterapeuta poznawczo-behawioralny (certyfikat PTTPiB nr 688), seksuolog, neuropsycholog. Prowadzi głównie terapię indywidualną pacjentów, zgłaszających różnego rodzaju trudności funkcjonowania psychicznego. Najczęściej są to zaburzenia nastroju, dolegliwości związane z trudnym do opanowania lękiem, napady paniki, dyskomfort w sferze seksualności lub inne zaburzenia życia psychicznego. Oprócz klasycznego warsztatu pracy terapeutycznej, stosuje wiele metod i technik terapeutycznych opartych na dowodach (tzn. o skuteczności potwierdzonej badaniami), wykorzystywanych m. in. w mindfulness (praktyce uważności) i terapii dialektyczno-behawioralnej. Po studiach psychologicznych kontynuował edukację na studiach podyplomowych: seksuologii klinicznej (Uniwersytet SWPS), psychologii klinicznej (Gdański Uniwersytet Medyczny), psychoterapii poznawczo-behawioralnej (Uniwersytet SWPS). Uzyskał tytuł specjalisty psychologa klinicznego, a ścieżkę specjalizacyjną realizowałe pod auspicjami Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego w wielu ośrodkach w Polsce. Ponadto, ma doświadczenie w diagnostyce różnicowej zespołów otępiennych, badaniu funkcji poznawczych i rozpoznawaniu zaburzeń powstałych wskutek urazów czaszkowo-mózgowych, udarów mózgu bądź zabiegów neurochirurgicznych. Interesuje się również zastosowaniem dorobku neuronauk (badań nad mózgiem) w pracy terapeutycznej. Pacjentów przyjmuje w Dolnoślaskim Centrum Psychoterapii.

Nowa oferta jesiennych szkoleń DCP!

Pozostałe porady

Zapisz się na szkolenie DCP już dziś!

Portal pacjenta DCP

Utwórz w 30 sekund darmowe konto w Portalu Pacjenta DCP i umów się na wizytę !

Dzięki koncie w Portalu Pacjenta będziesz mógł samodzielnie w prosty i intuicyjny sposób 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę:

- umawiać, przenosić lub odwoływać wizyty gabinetowe lub online.

- odbyć wizytę online

Dzięki koncie w Portalu Pacjenta będziesz miał także wgląd w:
- umówione przyszłe wizyty

- historię zrealizowanych wizyt (online i gabinetowych)

- e-Recepty

- e-Skierowania

- e-Zwolnienia

Ta strona wykorzystuje pliki cookie dla lepszego działania serwisu. Możesz zablokować pliki cookie w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji w Polityce prywatności tej strony.

Masz pytania?
Porozmawiaj z konsultantem...