Psychiatra - Jak wygląda pierwsza wizyta?

W kolejnym wywiadzie Dolnoślaskiego Centrum Psychoterapii mielismy przyjemność porozmawiać z niezwykle empatycznym psychiatrą Adrianem Marciakiem.

DCP: Jak wygląda pierwsza wizyta u psychiatry?

lek. Adrian Marciak: Podczas pierwszej wizyty, specjalista przeprowadza szczegółowy wywiad dotyczący sytuacji socjalnej i zdrowotnej, zarówno psychiatrycznej, jak również somatycznej pacjenta, celem uzyskania najpełniejszego zrozumienia trudności z jakimi pacjent się boryka. Na podstawie zebranego wywiadu i przeprowadzonego badania stanu psychicznego, lekarz przedstawia dostępne opcje terapeutyczne, oraz zaleca indywidualnie dobrane leczenie farmakologiczne i/lub podjęcie psychoterapii. Niekiedy wymagane jest także zalecenie dodatkowych badań laboratoryjnych lub obrazowych w celu pogłębienia diagnostyki. Jeżeli stan zdrowia pacjenta tego wymaga, specjalista może także zdecydować o wystawieniu zwolnienie z pracy lub skierowania do leczenia w trybie stacjonarnym lub dziennym. Mimo zrozumiałych obaw przed pierwszą wizytą, pacjenci w znacznej większości przekonują się, że kontakt ze specjalistą i odpowiednio dobrane leczenie, pozytywnie wpływają na ich samopoczucie i ułatwiają spełnianie się w życiu 

DCP: Czy z perspektywy doświadczenia zauważa Pan wzrost liczby pacjentów borykających się z zaburzeniami zdrowia psychicznego? 

lek. Adrian Marciak: Zdecydowanie, zarówno moje osobiste doświadczenie zawodowe, jak i liczne badania statystyczne pokazują, że coraz więcej osób dotykają, różnego nasilenia, problemy związane ze zdrowiem psychicznym. Trend ten został w ostatnim czasie dodatkowo pogłębiony przez trudną sytuację epidemiczną. Przewlekły stres, problemy relacyjne, trudności zawodowe, wystąpienie poważnej choroby u siebie lub bliskiej osoby, to silne stresory które aktualnie dotykają wiele osób i mogą wywoływać zaburzenia zdrowia psychicznego.

DCP: Czy pacjenci odczuwają lęk przed rozpoczęciem farmakologii, obawiają się skutków ubocznych wdrożenia leków? 

lek. Adrian Marciak: Część pacjentów rzeczywiście ma obawy przed rozpoczęciem leczenia farmakologicznego, które jednak jest w obecnych czasach jest skuteczne i dużo bezpieczniejsze, niż przyzwyczaiły nas do tego, chociażby filmy, dotykające tematu problemów psychicznych. Najczęściej pojawiające się objawy niepożądane, są niegroźne i przemijają w ciągu kilku pierwszych dni terapii. W przypadku, kiedy objawy takie są uciążliwe dla pacjenta, podczas konsultacji rozważa się modyfikacje leczenia i indywidualne dobranie optymalnego środka i dawki.

DCP: Jak często z perspektywy Pana doświadczenia powinny odbywać się wizyty kontrolne pacjentów korzystających z opieki psychiatry? 

lek. Adrian Marciak: W początkowym okresie wprowadzania leczenia, konsultacje powinny odbywać się nie rzadziej niż co 4 tygodnie, co pozwala na obserwacje skuteczności wybranego planu terapeutycznego i wdrażanie ewentualnych modyfikacji, celem zapewnienia normalizacji stanu psychicznego. Po uzyskaniu stabilnej poprawy, okres między wizytami można wydłużyć do 2-3 miesięcy, pamiętając jednak, że wycofywanie leków psychiatrycznych powinno odbywać się pod kontrolą specjalisty i w takim przypadku ponownie może wystąpić potrzeba częstszych konsultacji. 

DCP: Czy pacjenci, którzy decydują się na konsultację w Pana gabinecie są również w trakcie długotrwałej psychoterapii? 

lek. Adrian Marciak: Część pacjentów korzysta z psychoterapii indywidualnej, obok leczenia farmakologicznego lub miały w przeszłości doświadczenie z taką formą terapii. Sam także zalecam pacjentom podejmowanie długo lub krótkoterminowych terapii lub pojedynczych konsultacji, jeżeli oceniam, że takie interwencje mogą przynieść pacjentowi wymierne, długoterminowe korzyści zdrowotne. Na szczęscie w Dolnośląskim Centrum Psychoterapii mam wielu doskonałych psychoterapeutów, których mogę polecać pacjentom.

------------------------------

lek. Adrian Marciak - jest absolwentem Wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego. Staż podyplomowy odbywał w USK przy ulicy Borowskiej we Wrocławiu oraz 4. Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką. Specjalizuje się w psychiatrii, pracując w Dolnośląskim Centrum Zdrowia Psychicznego we Wrocławiu. W ramach specjalizacji podejmuje pracę terapeutyczną zarówno w oddziałach stacjonarnych, dziennych, jak i leczenia uzależnień. Pacjentów przyjmuję w Dolnośląskim Centrum Psychoterapii przy ul. Dyrekcyjnej.

Nowa oferta jesiennych szkoleń DCP!

Pozostałe porady

Zapisz się na szkolenie DCP już dziś!

Portal pacjenta DCP

Utwórz w 30 sekund darmowe konto w Portalu Pacjenta DCP i umów się na wizytę !

Dzięki koncie w Portalu Pacjenta będziesz mógł samodzielnie w prosty i intuicyjny sposób 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę:

- umawiać, przenosić lub odwoływać wizyty gabinetowe lub online.

- odbyć wizytę online

Dzięki koncie w Portalu Pacjenta będziesz miał także wgląd w:
- umówione przyszłe wizyty

- historię zrealizowanych wizyt (online i gabinetowych)

- e-Recepty

- e-Skierowania

- e-Zwolnienia

Ta strona wykorzystuje pliki cookie dla lepszego działania serwisu. Możesz zablokować pliki cookie w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji w Polityce prywatności tej strony.

Masz pytania?
Porozmawiaj z konsultantem...