Psychiatra - Kiedy powinniśmy umówić się na wizytę?

Zapraszamy na kolejny wywiad Dolnoślaskiego Centrum Psychoterapii. Tym razem na nasze pytania odpowiadała psychiatra Joanna Kubisz-Dziepak.

DCP: Dlaczego akurat psychiatria?

lek. Joanna Kubisz-Dziepak: Kondycja psychiczna jest integralną częścią zdrowia i życia ludzkiego. Obecnie w Polsce na zaburzenia psychiczne cierpi ok. 8 mln Polaków. Jest to prawie 25% naszego społeczeństwa, niewątpliwie więc potrzeby leczenia są duże. Psychiatria jest osobliwą dziedziną, koncentrującą się na człowieku nie tylko w jego aspekcie biologicznym, ale nawiązującą także do jego wymiaru kulturowego, społecznego czy duchowego. Nazywamy to tzw. „holistycznym podejściem do pacjenta”, które w psychiatrii jest wybitnie ważnym elementem procesu terapeutycznego.

DCP: Po czym poznać, że dana osoba potrzebuje leczenia psychiatrycznego? Kiedy należy udać się do psychiatry?

lek. Joanna Kubisz-Dziepak: : Okoliczności sugerujących konieczność wizyty u psychiatry jest wiele. Żyjemy w trudnych czasach - narażeni jesteśmy na długotrwały stres, szybkie tempo życia, konieczność podejmowania niezliczonych wyborów każdego dnia. To sprawia, że czujemy się wyczerpani, mamy problemy z koncentracją, stajemy się drażliwi, pojawiają się problemy ze snem, wahania nastroju czy nawet niechęć do życia. Warto zasięgnąć porady specjalisty, kiedy zauważamy, że dolegliwości z którymi się borykamy zaburzają nasze codzienne funkcjonowanie. Należy wspomnieć, że bardzo częstym powodem wizyt u psychiatry są objawy lękowe, szczególnie jeśli pojawia się komponenta somatyczna lęku czyli kołatanie serca, duszność, ucisk w klatce piersiowej, bóle w nadbrzuszu i inne. Lęk i niepokój mogą pojawiać się podczas kontaktu z ludźmi, w określonych sytuacjach lub bez uchwytnej przyczyny. Zdarza się, że ta grupa pacjentów kierowana jest do psychiatry przez lekarzy innych specjalności, kiedy ci podejrzewają tło psychiczne zgłaszanych dolegliwości. Bardzo istotny jest kontakt z psychiatrą, w sytuacji gdy osoba z naszego otoczenia doświadcza nietypowych doznań wzrokowych bądź słuchowych, ma poczucie że jest śledzona lub podsłuchiwana, albo ma przeświadczenie, że inne osoby spiskują przeciwko niej. Taka osoba wymaga pomocy specjalisty, który zrozumie istotę problemu i dobierze właściwą terapię. Trzeba również dodać, że absolutną koniecznością wizyty u psychiatry jest obecność myśli samobójczych!

DCP: Z jakimi największymi mitami względem farmakoterapii spotyka się Pani na co dzień, w tym podczas pierwszych wizyt?

lek. Joanna Kubisz-Dziepak: Leki psychotropowe to grupa leków, wokół których panuje wiele błędnych przekonań, niepopartych wiedzą naukową. Najczęściej spotykam się z przekonaniem, iż leki psychotropowe uzależniają. Oprócz benzodiazepin, stosowanych krótkotrwale w silnych stanach lękowych, leki psychotropowe nie uzależniają i błędem jest przekonanie, że organizm się do nich „przyzwyczaja”. Innym często powielanym mitem jest obawa, że leki otępiają, zmieniają osobowość czy maskują problemy. Leki psychotropowe leczą – redukują stany lękowe, objawy depresyjne czy objawy psychotyczne. Nie mają wpływu na cechy osobowości, nie maskują problemów. Dobrane w odpowiednich dawkach, stosownie do zgłaszanych dolegliwości, mają na celu przywrócenie dobrostanu psychicznego.

DCP: Czy ma Pani jakieś porady dla potencjalnych pacjentów - osób poszukujących wszelkich form wsparcia i pomocy w obliczu kryzysów psychicznych?

lek. Joanna Kubisz-Dziepak: Przede wszystkim nie wstydźmy się mówić psychiatrze o swoich dolegliwościach. Jest to lekarz specjalista - tak jak kardiolog zajmuje się chorobami serca, tak psychiatra diagnozuje i leczy choroby psychiczne. Wizyta u psychiatry przebiega w atmosferze pełnego zrozumienia i szacunku, więc nie powinna budzić obaw. Lekarz psychiatra, po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu, proponuje indywidualny plan leczenia - określa wskazania do włączenie farmakoterapii, podjęcia psychoterapii bądź połączenia obu metod terapeutycznych.

-----------------------------

lek. Joanna Kubisz-Dziepak - jest absolwentką Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. W trakcie studiów realizowała praktyki medyczne zarówno w kraju jak i za granicą. Staż podyplomowy odbyła w 4 Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką we Wrocławiu. Obecnie realizuję szkolenie specjalizacyjne z psychiatrii w Dolnośląskim Centrum Zdrowia Psychicznego we Wrocławiu. Na co dzień pracuję w oddziałach całodobowych męskich, żeńskich i oddziale leczenia uzależnień. Pacjentów przyjmuje również w poradni zdrowia psychicznego w Dollnośląskim Centrum Psychoterapii.

Nowa oferta jesiennych szkoleń DCP!

Pozostałe porady

Zapisz się na szkolenie DCP już dziś!

Portal pacjenta DCP

Utwórz w 30 sekund darmowe konto w Portalu Pacjenta DCP i umów się na wizytę !

Dzięki koncie w Portalu Pacjenta będziesz mógł samodzielnie w prosty i intuicyjny sposób 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę:

- umawiać, przenosić lub odwoływać wizyty gabinetowe lub online.

- odbyć wizytę online

Dzięki koncie w Portalu Pacjenta będziesz miał także wgląd w:
- umówione przyszłe wizyty

- historię zrealizowanych wizyt (online i gabinetowych)

- e-Recepty

- e-Skierowania

- e-Zwolnienia

Ta strona wykorzystuje pliki cookie dla lepszego działania serwisu. Możesz zablokować pliki cookie w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji w Polityce prywatności tej strony.

Masz pytania?
Porozmawiaj z konsultantem...